Težišče pridelave oljk se premakne proti vzhodu

Obilen dež in nizke temperature so v vzhodnem Sredozemlju povzročile izjemen pridelek. Medtem pa je zaradi suše in vročine pridelek oljčnega olja na zahodu izhlapel.

Mesenija, Peloponez Grčija
Avtor Daniel Dawson
12. december 2022 ob 14:56 UTC
1669
Mesenija, Peloponez Grčija

Obiranje oljk 2022 je na severni polobli v polnem teku in je bilo polno presenečenj.

Zahodnoevropskih in severnoafriških držav, ki so trpele zaradi rekordne suše in vročinski valovi vsi so poročali o znatnem upadu proizvodnje.

Medtem proizvajalci na Bližnjem vzhodu poročajo o rekordno visokih ali skoraj rekordnih letinah, kar je delno posledica obilnih padavin v času razvoja oljčnih dreves ter blagih spomladanskih in jesenskih temperatur.

Oglejte si tudi:Posodobitve žetve 2022

Največja presenečenja letine prihajajo iz Turčije in Španije. Uradniki pričakujejo podiranje rekorda 400,000-tonski pridelek v prvi, medtem ko je slednja določena za svojo najnižja letina v skoraj desetletju.

Skupaj z zasenčenjem prejšnjih rekordov je ta letina Turčijo začasno uvrstila na drugo mesto po proizvajalki oljčnega olja za Španijo.

Vendar pa Turčija še zdaleč ni edina država v vzhodnem Sredozemlju, ki pričakuje izjemen pridelek. Proizvajalci v Grčija, Izrael, Jordan, Libanon, Palestina in Sirija pričakujte obilne letine.

Nasprotno pa so na zahodnem koncu bazena proizvajalci v Alžirija, Francija, Italija, Maroko, Portugalska in Tunizija se prav tako pripravljajo na slabo letino.

Ocene letine za pridelovalno leto 2022/23 analiziral Olive Oil Times kažejo, da bo proizvodnja v zahodnem Sredozemlju znatno nižja kot lani in precej pod drsečim petletnim povprečjem.

Olive Oil Times ocenjuje, da bi lahko teh šest držav v zahodnem Sredozemlju letos skupaj proizvedlo 1.46 milijona ton oljčnega olja, kar je precej manj od 2.32 milijona ton, ki jih je isti blok proizvedel v letih 2021/22, in petletnega povprečja 2.27 milijona ton.

ZahodnosredozemskaOcena 2022/23 (t)2021/22 (t)5-letno povprečje (t)
Alžirija30,00098,000094,800
Italija220,500315,000311,500
Maroko156,000200,000169,000
Portugalska100,000120,000119,120
Španija750,0001,300,0001,373,280
Tunizija200,000240,000257,000
Skupaj za plačilo1,456,5002,273,0002,324,700

Po drugi strani pa bi lahko pet držav v vzhodnem Sredozemlju – Grčija, Turčija, Libanon, Jordanija in Sirija (zadnji podatki za Izrael in Palestino v času pisanja tega članka niso bili na voljo) – skupaj proizvedli 881,000 ton v tekočem pridelovalnem letu.

Nasprotno pa ta številka močno presega 602,000 ton, pridelanih v zadnjem letu pridelka, in tekoče petletno povprečje 648,300 ton.

Vzhodno SredozemljeOcena 2022/23 (t)2021/22 (t)5-letno povprečje (t)
Grčija300,000225,000261,200
Jordan30,00022,00024,600
Libanon26,00021,50019,200
Sirija125,000105,500118,500
Turčija400,000227,500224,800
Skupaj za plačilo881,000601,500648,300

Čeprav je morda vabljivo sklepati, da se težišče v svetu oljkarstva pomika proti vzhodu, je realnost nekoliko bolj zapletena.

Strokovnjaki, ki spremljajo svetovno proizvodnjo oljčnega olja, menijo, da je letošnji izjemen pridelek v vzhodnem Sredozemlju in precejšen padec v zahodnem delu deloma naključje, deloma pa posledica letošnjega nenavadnega podnebja.

Milo in mokro vreme v vzhodnem Sredozemlju, za katerega številni pridelovalci pripisujejo, da je oljkam pomagalo obroditi obilno sadje, na splošno velja za anomalijo. Na splošno je povprečna letna temperatura na Bližnjem vzhodu dvakrat hitreje naraste kot svetovno povprečje.

Po raziskavi italijanske agencije za nove tehnologije, energijo in trajnostni razvoj (ENEA) bi zvišanje povprečnih svetovnih temperatur za 1.8 ºC nad predindustrijskim povprečjem povzročilo znatno zmanjšanje proizvodnje oljk v Bližnjem vzhodu in Severni Afriki od leta 2041 do 2050. glede na povprečje od 1961 do 1970.

Po drugi strani pa bi bila proizvodnja v Turčiji in Evropi veliko manj prizadeta, pri čemer naj bi nekatere države imele enakomerno proizvodnjo ali celo rahlo povečanje glede na scenarij dviga temperature za 1.8 ºC.

oglas
oglas

Pričakuje se tudi, da se bo pomanjkanje vode poslabšalo na Bližnjem vzhodu. Po podatkih Svetovnega inštituta za vire so Izrael, Libanon, Palestina in Jordanija med šestimi vodno najbolj obremenjenimi države in države na Zemlji.

Pričakuje se, da bodo tudi številne druge glavne sredozemske države proizvajalke oljčnega olja imele visoko, čeprav manj ekstremno raven pomanjkanja vode.

Medtem ko bo proizvodnja oljčnega olja v Izraelu, Libanonu, Palestini in Siriji naslednje leto verjetno nazadovala na povprečje, ko bodo številni oljčni nasadi v teh državah vstopili v ​,war"izven leta' v izmeničnem ciklu rodnosti oljčnega drevesa bo Turčija verjetno ohranila trend rasti proizvodnje.

Strokovnjaki so rekordno letino v državi deloma pripisali vztrajnim prizadevanjem za sajenje od 68 do 96 milijonov dreves od leta 2007. To leto je bilo prvo, v katerem je veliko teh dreves dozorelo.

V zahodnem Sredozemlju naj bi se temperature tudi narašča hitreje od svetovnega povprečja.

Izjemno visoke temperature v oljčnih nasadih zahodnega Sredozemlja v maju in juniju so poškodovale nekatera drevesa v fazi cvetenja, kar je povzročilo nižjo stopnjo plodov.

Vroči pomladi je sledila dolgotrajna suša. Evropa je doživela najhujšo sušo v zadnjih 500 letih. Pridelovalci v Severna Afrika je doživela podobno situacijo.

Poleg tega je pomanjkanje vode še povečalo posledice suše in prisililo številna drevesa, da so zaradi varčevanja z vodo odvrgli ali posušili svoje oljke.

Vendar meteorologi iz AccuWeather, podjetja za vremenske podatke in tehnologijo, predviden da bodo Portugalska, Španija, Francija, Italija in Balkanski polotok to zimo deležni obilice dežja in snega.

Čeprav padavine verjetno ne bodo odpravile primanjkljaja vode, ki ga je povzročila suša, so oljčna drevesa in pridelovalci morda v boljšem položaju, da se spopadejo z drugim vročim in suhim poletjem, kot so bili po nenormalno suhi zimi in pomladi letos.

Poleg podnebja naj bi na številke proizvodnje vplivala tudi vrsta oljčnih nasadov, ki prevladujejo v vsaki državi.

Za države zahodnega Sredozemlja, vključno s Portugalsko in Alžirijo, se pričakuje, da bo proizvodnja na dolgi rok vztrajno naraščala zaradi prizadevanj za sajenje več dreves z večjo gostoto.

Visoko zgoščeni (intenzivni) in zelo zgoščeni (superintenzivni) oljčni nasadi znižujejo proizvodne stroške in ob dobrem gospodarjenju blažijo vplive naravnega izmeničnega cikla rodnosti oljčnega drevesa zaradi doslednega obrezovanja in enakomernega toka gnojenje na najbolj kritičnih točkah v razvoju dreves in koščic.

Posledično bodo države z višjim odstotkom teh nasadov verjetno videle proizvodnja se stalno povečuje z manj padci, povezanimi s podnebjem, in omejenimi učinki ​,war"izven leta.'

Zgoraj omenjena raziskava ENEA je tudi pokazala, da bi države z visoko in zelo visoko gostoto oljčnih nasadov opazile omejeno zmanjšanje proizvodnje ali celo skromno povečanje s segrevanjem za 1.8 ºC.

Proizvodnja bo verjetno še naprej vztrajno naraščala v številnih državah zahodnega Sredozemlja, kjer so te vrste oljčnih nasadov pogostejše.

V vzhodnem Sredozemlju sta Turčija in Egipt (kjer prav tako niso bili na voljo podatki o letini za leto 2022) glavni državi, ki intenzivno gojita oljke v velikem obsegu.

Medtem ko je Turčija izjema pri dolgoročnih trendih proizvodnje oljčnega olja v vzhodnem Sredozemlju, je Italija podobna anomalija kot trendi proizvodnje v zahodnem Sredozemlju.

O nezmanjšano širjenje Xylella fastidiosa, smrtonosna bakterija oljčnega drevesa, in vse večji poudarek na kakovosti pred količino sta spremenila temeljno proizvodno paradigmo države.

Proizvodnja si bo verjetno opomogla od letošnjega skromnega pridelka, vendar verjetno ne bo dosegla višine iz zgodnjih 2000-ih, ko je bila proizvodnja 600,000 ton oljčnega olja norma.

Na podlagi prevladujočih podnebnih in kmetijskih trendov se zdi, da je v letih 2022/23 prevelika vloga proizvodnje oljčnega olja v vzhodnem Sredozemlju v primerjavi z zahodnim Sredozemljem anomalija.

Dejansko nekateri strokovnjaki to predvidevajo ekološki in tradicionalni oljčni nasadi se bodo vztrajno selili proti severu ko severna Afrika in južna Evropa postaneta bolj vroči in suhi.

Ker vodje vodilnih francoskih šampanjskih hiš kupujejo zemljišča v južni Angliji, morda ne bo dolgo, preden jim bodo začeli slediti vodilni proizvajalci oljčnega olja.


Dajte v skupno rabo ta članek

oglas
oglas

Povezani članki