Napovedana je še ena slaba letina v Andaluziji

Nizka proizvodnja v največji regiji proizvodnje oljčnega olja na svetu bo še naprej dvigovala cene.

(Foto: Rafael Alonso Barrua)
Avtor Daniel Dawson
12. oktober 2023 14:51 UTC
1590
(Foto: Rafael Alonso Barrua)

Po predhodni oceni regionalnih oblasti bi lahko proizvodnja oljčnega olja v Andaluziji dosegla 550,600 ton v pridelovalnem letu 2023/24.

Pridelek v največji svetovni regiji za proizvodnjo oljčnega olja naj bi se povečal za 7 odstotkov v primerjavi z lansko zgodovinsko najnižjo vrednost vendar bi bil 40 odstotkov pod povprečjem prejšnjih štirih pridelovalnih let.

Letina je videti zelo omejena, čeprav so bili pridobljeni kakovostni sadeži in olje. Letos nas čaka zelo zahtevna trgatev zaradi vremena, cen in trga nasploh.- Rafael Alonso Barrau, komercialni in izvozni direktor, Oro del Desierto

Po predhodni oceni španskega ministrstva za kmetijstvo, ribištvo in prehrano bi lahko proizvodnja oljčnega olja v državi dosegla 765,400 ton, kar je 15 odstotkov več od lanskega pridelka, a 34 odstotkov pod povprečjem prejšnjih štirih pridelovalnih let.

Kmetje po vsej Andaluziji so spomladi ponovno doživeli visoko vročino, ki ji je sledilo vroče in suho poletje, zaradi česar se je zmanjšala količina oljk na drevesih in oviralo kopičenje olja.

Oglejte si tudi:Posodobitve žetve 2023

"V bistvu je bila to nekoliko boljša kampanja kot prejšnja,« je za Agropopular povedala Carmen Crespo, andaluzijska ministrica za kmetijstvo. ​,war"Je pa res, da so bili v teh zadnjih dveh akcijah, zaradi suše,” podpovprečni.

Vendar se pričakuje, da se bodo nekatere province v Andaluziji odrezale bolje kot druge.

V Jaénu, največji provinci za proizvodnjo oljčnega olja v Andaluziji, je ta letina ocenjena na 215,000 ton, kar je 20 odstotkov nad lanskim donosom, vendar 46 odstotkov pod povprečjem prejšnjih štirih letinskih let.

"Letos imamo glede na to, kar vidimo v našem oljčniku, obete za proizvodnjo nekoliko višje kot v letu 2022/23, a še vedno precej pod povprečno proizvodnjo v normalnih razmerah,« je povedala ekipa za kakovost in proizvodnjo Aires de Jaén Rekel Olive Oil Times.

proizvodnja-posel-evropa-druga-slaba-letina-v-andaluziji-predvideni-časi-oljčnega-olja

(Foto: Aires de Jaén)

Dodali so, da je družba v letu 40/2022 proizvedla 23 odstotkov manj oljčnega olja kot v povprečni sezoni. Letošnja trgatev se bo začela v tretjem tednu oktobra. Proizvodna ekipa je dejala, da se osredotoča na zgodnjo žetev, da bi povečali kakovost.

"Po drugi strani pa zaradi maksimalne nege, ki je bila deležna naš oljčnik, na prvih testih opažamo, da je kakovost plodov boljša od tistih iz prejšnjih let,« so povedali.

"Občutljiv položaj oljkarskega sektorja bo letos podoben lanskemu zaradi padca proizvodnje, ki ga še naprej ohranjamo ob visokem povpraševanju,« dodaja ekipa.

Skupaj z Jaénom oblasti pričakujejo, da se bo proizvodnja Almeríe povečala za 20 odstotkov v primerjavi z lanskim letom in se povzpela na 13,000 ton, kar je malo manj od povprečja 13,232 ton v prejšnjih štirih letinskih letih.

Rafael Alonso Barrau, komercialni in izvozni direktor s sedežem v Almeriji Oro del Desierto, povedal Olive Oil Times da je obiranje oljk v sušni mikroklimi pokrajine vedno zahtevno.

"Letina je videti zelo skromna, čeprav sta bila pridobljena kakovostno sadje in olje,« je dejal. ​,war"Letos nas čaka zelo kompleksna letina zaradi vremena, cen in trga nasploh.«

Alonso Barrua je navedel nenavadno vročo jesen, ki jo doživlja južna Španija, kot glavni izziv, s katerim pričakuje, da se bo soočil, ko se bo žetev začela.

"Na naši kmetiji bomo vse pospravili oktobra, druge kmetije, s katerimi sodelujemo pri drugi blagovni znamki, pa novembra,« je povedal.


Proizvodnja oljčnega olja v Andaluziji
2023/24 Izd. Ocena (T)% variacije 2022/23% odstopanja 2019 – 23 povpr
Almería13,00020-2
Cádiz7,1005-23
Córdoba143,0000-37
Granada56,000-1-47
Huelva7,5001-18
Jaén215,00020-46
Malaga31,0002-37
Sevilla78,0000-26
Andaluzija550,6007-40.1
Španija765,36215.3-34.4
Vir: špansko ministrstvo za kmetijstvo, ribištvo in prehrano

Pričakuje se, da bo proizvodnja oljčnega olja ostala približno enaka v ostalih šestih provincah Andaluzije. Za Jaénom je Córdoba druga največja pridelovalna provinca, saj naj bi letošnja letina dosegla 143,000 ton, kar je približno enako kot lani in 37 odstotkov pod povprečjem prejšnjih štirih letinskih let.

"Letina bo bolj ali manj podobna zadnji, morda malo več, a ne veliko,« je María Carmen Rodriguez Comino, vodja prodaje Almazara de la Subbética s sedežem v Córdobi, povedal Olive Oil Times.

oglas
oglas

Navedla je tudi nenavadno visoke temperature kot izziv, s katerim se bo verjetno soočila 8,000-članska zadruga, ko se bo čez nekaj tednov začela žetev.

"Že en mesec imamo zelo visoke temperature, bolj značilne za avgust kot za oktober, zato je zelo težko delati na terenu pri skoraj 40 ºC,« je povedala. ​,war"Te temperature seveda niso dobre. Če k pomanjkanju vode dodamo še visoke temperature, imamo problem, da začnejo oljke dehidrirati.”

proizvodnja-posel-evropa-druga-slaba-letina-v-andaluziji-predvideni-časi-oljčnega-olja

(Foto: Almazara de la Subbética)

Po besedah ​​Juana Vilarja, a strateški svetovalec za sektor oljčnega olja in proizvajalca s sedežem v Jaénu se bo slaba letina v Španiji verjetno nadaljevala cene oljčnega olja dvignile še naprej.

"Na svetovni ravni bo proizvodnja dosegla 2.4 milijona ton, kar bo ustvarilo slabši scenarij kot lani,« je dejal Olive Oil Times. ​,war"Gre za slabši scenarij kot lani, ker imamo manj zalog oljčnega olja kot lani, povpraševanje pa ostaja na približno 2.8 milijona ton.«

V svojem poročilu o kratkoročnih kmetijskih obetih jeseni 2023 je Evropska komisija dejala, da so obstoječe zaloge oljčnega olja letos za 12 odstotkov nižje kot lani. Glede na pričakovano novo slabo letino po vsej Evropi bo povpraševanje verjetno še naprej presegalo ponudbo, kar bo še naprej pritiskalo na cene.

"Svetu manjka 400,000 ton oljčnega olja; potencialno povpraševanje je precej večje od celotne ponudbe,« je dejal Vilar. ​,war"To bo pomenilo, da boste še naprej priča cenovnim napetostim in da se bo poraba še bolj poslabšala.«

Če celina to zimo ne bo deležna obilne količine dežja, je Vilar napovedal, da bodo izvorne cene še naprej rasle tudi do leta 2024.

V Andaluziji naraščajoče cene oljčnega olja na izvoru pogosto pomenijo, da proizvajalci, ki kupujejo oljke od drugih pridelovalcev, za te oljke tudi plačajo več.

"Za pridobitev oljk s pogodbenih kmetij je to neugodna situacija zaradi visoke nabavne cene, ki jo je treba ponuditi,« je dejal Alonso Barrua. ​,war"Zavedamo se, da se bo cena ob 50-odstotnem padcu proizvodnje neizogibno podvojila, a finančno je v trenutnih razmerah zapleteno in lahko prodaja po višjih cenah precej trpi.«

"Enako se dogaja v celotni verigi, kjer se zaradi visoke cene na poreklu znižajo marže, zagotovo pa se bo tudi prodaja,« je dodal.

V povprečnem pridelovalnem letu predstavlja Andaluzija približno tri četrtine španskega letnega izvoza oljčnega olja. Podjetja, ki so močno odvisna od izvoza, so povedala, da opažajo upad povpraševanja, saj naraščajo tudi svetovne cene oljčnega olja v maloprodaji.

"Nestabilnost cen in nenehno zviševanje cen ustvarjata težave in izgubo strank,« je dejal Rodriguez Comino. ​,war"Predvsem v tujini, kjer ne razumejo dobro situacije in povzročajo izgubo strank.”

Kljub temu sta proizvodna ekipa in Aires de Jaén povedala, da so španski potrošniki ostali zelo zvesti in so kljub naraščajočim cenam kupovali doma pridelano oljčno olje.

"Domača poraba ni bila prizadeta; nacionalni trg sestavljajo potrošniki, zvesti temu temeljnemu stebru sredozemske prehrane,« so zaključili. ​,war"Nasprotno, novi nastajajoči mednarodni trgi v zadnjih desetletjih so nekoliko zmanjšali svojo porabo z naraščajočimi cenami.«



Dajte v skupno rabo ta članek

oglas
oglas

Povezani članki